Ambar Kargo Nedir ?

Ambar kargo son yıllarda lojistiğin ilerlemesi ile ortaya çıkan bir taşımacılık biçimidir. Küçük çaplı işler yapan ve lojistiğe ihtiyaç duyan, kendi araçları olmayan işletme ya da kişilerin sıklıkla kullandığı bir taşımacılık biçimidir.

Peki nedir bu Ambar Kargo?

Varsayalım ufak çaplı bir iş yapıyorsunuz. Kendinize ait nakliyat aracınız yok. Ürettiğiniz ürünleri 1-2 kutu ya da palet şeklinde ülkemizin farklı bölgelerine göndermek istiyorsunuz. Ambalajınızın yani paletinizin şekilsel, hacimsel ya da kütlesel büyüklüğü sebebiyle kargo şirketleri sizden yüksek meblağlar talep edebilir.

İşte bu durumda işin içine ambar kargo girmektedir. Ambar kargo taşımacılığında, sevkiyat yapmak isteyen birden çok kişinin ya da kurumun ürünleri tek bir merkezde toplanır. Ürünler gidecekleri illere göre farklı alanlarda depolanır. Herhangi bir X iline sevkiyat gerçekleşeceği zaman bu ile ait ürünler aynı araca yüklenerek sevkiyat gerçekleştirilir. Bu durum diğer kargo şirketlerinin vermiş olduğu fiyatlara göre daha uygundur.

Ambar Kargo’nun Avantajları

Diğer kargo firmaları ambalaj sebebiyle ya da ürünün hacimsel ya da kütlesel büyüklüğünden dolayı ürünü kabul etmeyebilir. Fakat ambar kargoda böyle bir durum söz konusu değildir. Yine diğer kargo şirketleri bu ürünleri taşımayı kabul etseler bile çok yüksek fiyatlar isteyebilirler. Ambar kargoda ise bu fiyatlar nispeten daha uygundur.

Ambar Kargo’nun Dezavantajları

Ülkemizde ambar kargonun 50 yıllık bir geçmişi olsa da o zamanda bu yana çözülemeyen birçok problem vardır. Bunlardan en önemlisi ise ambar kargoların belirli illere çalışmasıdır. Yani siz İstanbul, Ankara, Kocaeli, Bursa gibi illere çok rahat bir şekilde ürün gönderebilirken, taşımacılığın yapılmadığı ya da nadir yapıldığı diğer illere rahatlıkla ürün gönderemeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir